Elektrik Nedir?

elektrik tamircisi

Elektrik, elektrik yüklerinin akışına dayanan bir dizi fizyolojik vakaya verilen isimdir. Elektrik sözcüğü Türkçeye Fransızcadan geçmiştir. Elektriğin Türkçe eş anlamlısı çıngı sözcüğüdür. Ayrıca Anadolu ağızlarında elektrik anlamında yaldırayık sözcüğü tespit edilmiştir. Elektrik, pek oldukca farklı şekillerde var olabilir. Örneğin, yıldırımlar, durgun elektrik, Elektromanyetik indüksiyon ve elektrik akımı gibi. Ek olarak, elektrik Elektromanyetik radyasyon, Radyo dalgaları gibi şeylerin oluşumuna da izin verir.

Elektrik Nedir?


Elektrikte, elektrik yükleri ötekiler ile de etkileşime giren Elektromanyetik alanlar yaratır. Elektrik, pek oldukça fiziksel durumdan dolayı var olabilir :

Elektrik yükü: Atom altı parçacıkların, çeşitli elektromanyetik etkileşimlerinden kaynaklanarak ortaya çıkar. Elektriksel olarak yüklenmiş bir madde, elektromanyetik alandan etkilenir.
Elektrik alan (Elektrostatik): elektrik yükleri tarafınca (hareket etmeseler bile ) açılan elektromanyetik alanın özel bir şeklidir
Elektrik potansiyeli: Bir elektrik alanın, elektrik yükü üstünde yapabildiği iş kapasitesi olarak tanımlanır ve genel anlamda volt olarak ölçülür.
Elektrik akımı: Elektrikle yüklenmiş parçacıkların hareketi veya akışı denebilir, genelde amper olarak ölçülür.
Alternatif akım: Hareket eden parçacıklar manyetik alan oluşturur. Elektrik akımı da manyetik alan yaratabilir ve değişken manyetik alanlar da elektrik akımları oluşturabilir.
Elektrik mühendisliğinde, elektrik şunlar için kullanılır ;

Elektrik gücü: ekipmanlara enerji vermek için kullanılır
Elektronik: Elektrik devreleri ve aktif elektrikle uğraşır
Elektrik olayı, antik çağlardan beri araştırılmaktadır, kuramsal anlaşılması ise yaklaşık on yedinci ve on sekizinci yüzyıla kadar uzamıştır. Hatta bundan sonrasında bile, pratik uygulamalar oldukça azca miktarda kalmıştır ve elektriğin endüstride ve yaygın kullanımı için müsait hale gelmesi ancak on dokuzuncu yüzyılda olmuştur. Elektriğin akıl almaz bir yaygınlığı vardır kısaca diğer bir deyişle ulaşım, ısıtma, tenvir, yazışma ve teknolojik aletlerde elektrik yaygın olarak kullanılmaktadır. Elektriksel güç ise, şu anda endüstrinin kırılmaz kemiklerinden bir tanesidir.

Elektrik Tarihi


Elektriğin var oluşu ile alakalı insanlar en ufak bir malumat sahibi değilken bile, Elektrikli yılan balığının şok tesirinin farkındalardı. Antik Mısır’da MÖ 2750 de yazılmış bir yazı bu balığı Nil’in fırtınası olarak tanımlamıştır. Bu balık bununla beraber diğer balıkların koruyucusu olarak görülüyordu. Elektrik balığıyla ilgili tekrar Romalı ve Arap bilimciler ve fizikçiler tarafınca Antik Yunanistan’da bahsedilmiştir. Pek fazlaca antik yazar, Pliny the Elder ve Scribonius Largus şeklinde, kedi balığından ve torpidodan gelen elektrik şokunun hissizleştirdiğini onaylamıştır. Bu şoklar, iletken objelerde yayılabilirler. Muhtemelen ışığın kimliği ve elektrikle alakalı doğruya en yakın ve en eski yaklaşım, Araplardan gelmiştir. On beşinci yüzyıldan ilkin Araplar tarafından ray (ışın) olarak adlandırılmıştır.

Şunu bilmek gerekir ki, asilzademiz, işi olmadığı günler -aslına bakarsak hemen hemen yılın büyük bölümü bu şekilde geçerdi- kendini şövalye romanlarını okumaya o kadar zevk ve merakla vermişti ki, avlanmayı ve çiftliğinin idaresini nerede ise unutmuştu. Hatta bu merak o şekilde bir noktaya vardı ki, en iyi topraklarından birçoğunu şövalye romanları almak için sattı ve bu mevzuda neler bulduysa evini onlarla doldurdu.

Antik Yunanlar kürk ile sürtünmesi hemen sonra kehribarın küçük nesneleri çektiğini fark ettiler. Bu fenomen, şimşekle beraber insanlığın elektrikle kayıtlara geçmiş ilk deneyimiydi. William Gilbert, 1600’de yayımlanan De Magnete isimli eserinde, Latincede kehribar anlamına gelen ve Yunancada da aynı anlamı taşıyan ἤλεκτρον (elektron) electrum kelimesinden esinlenerek oluşturulan, sürtülünce minik nesneleri çekme özelliğini tanımlayan Yeni Latinceelectricus kelimesini türetti. Thomas Browne’un 1646’da yayımlanan Pesudoxia Epidemica isimli eserinde, yine aynı kelimeler esas alınarak ilk kez İngilizcedeki electricity ifadesi kullanıldı. Elektrik kelimesi Türkçeye, Fransızcada da aynı anlama gelen électrique kelimesinden geçti.

Yorum bırakın

Call Now ButtonTıkla 0501 369 65 02